top of page
  • Yazarın fotoğrafıBahattin Bakır

Kitap İnceleme: Var Olmak Cesaret İster-A. Kadir Özer

Güncelleme tarihi: 6 Mar 2023

Okuduğum kitapları kısa bir yazı ile inceleme olarak sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Böylece hem kendi kitap okuma sürecimde kendime biraz daha motivasyon katıyor hem de sizlere kitap seçme ve okuma sürecinizde ufacık bir katkıda bulunmayı hedefliyorum. Bugün de kısaca A. Kadir Özer’in Var Olmak Cesaret İster kitabından bahsedeceğim.


Kadir Özer ile ilk olarak İletişimsizlik Becerisi kitabı ile tanışmıştım ki iletişimle alakalı güzel bir kitaptı. Var Olmak Cesaret İster kitabı ise ilk baktığınızda felsefi bir kitap gibi gelebilir sizlere. Ancak kitap felsefi bir kitap değil. Daha çok Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) bakış açısı ile yazılmış bir kitap. Yazar BDT’nin özellikle bilişsel kısmına çarpıcı bir vurgu yapıyor. İçinde bahsedilen konular aslında BDT temelli kitapların çoğunda az çok bulabileceğiniz başlıklar. Kitabı güzel yapan ise yazarın tecrübeleriyle harmanladığı örnekler ve konuları işlerken oldukça basit bir şekilde anlatıyor olması. Zira Kadir Özer anlatırken hem herkesin anlayacağı kadar basit hem de hayatın içinden tanıdık örnekler seçmiş.


İçerik olarak da kısaca bahsetmek gerekirse dediğim gibi BDT penceresinden yazılan bir kitap. Özellikle yaşamımızda her ne yaşıyorsak algılarken kendi bilişsel süzgecimizden geçtiğini ve bu filtreler sayesinde de olaylara anlam yüklediğimizi anlatıyor. İşte tam olarak bu anlamlandırma sürecinde farkında olarak ya da olmadan yaptığımız çarpıtmaların duygularımızı, olayların anlamını, davranışlarımızı kısacası hayatımızı nasıl da olumsuz etkileyebileceğini anlatıyor. Elbette nasıl yapsak daha iyi olabilirdi şeklinde ufak detaylar da kitapta mevcut.


Kitap oldukça keyifli gidiyordu aslında ama ortalara doğru biraz sıkıldığımı söyleyebilirim. Ancak bu sıkılma benden kaynaklı olabilir. Zira son zamanlarda birbirine benzer çok kitap okuduğum için bu sıkılma benden kaynaklanabilir. Bu kitapla hayata bakış açınıza güzel bir katkı sağlayabilir. Tavsiye ederim.


Daha fazla kitap incelemesi için bu linki ziyaret edebilir, sosyal hesaplarımdan farklı içeriklere ulaşabilirsiniz.


69 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page